Atsakymas į labai dažnai užduodamą klausimą "Kaip teisingai formuoti dekoratyvines pušis?"
Pušų genėjimo pradžiamokslis
Labai dažnai dekoratyvinės pušys išauga daug didesnės, nei minima jų veislės aprašyme arba jų forma augimo metu ima kisti ne taip, kaip norėtumėte. Laimei, visada galite tai pakoreguoti paprasčiausiai tinkamai jas genėdami ir formuodami.
Svarbu atsiminti, kad skirtingai nei lapuočiai, pušys gali būti genimos ir formuojamos tik pavasarį bei vasaros pradžioje ir šalinamos tik dar nesumedėjusios šakos t.y. tik nauji ūgliai.
Dažniausiai centre esantis ūglys yra ilgiausias - tai ateityje bus pagrindinė šaka. Jis apsuptas trumpesnių ūglių, kurie išaugs į šonines šakas. Viso augimo sezono metu nauji ūgliai išlaiko tokia „suspaustą“ žvakučių formą.
Trumpindami centrinio ūglio ilgį galite reguliuoti, kiek pušis paaugs į aukštį to sezono metu. Tam galite naudoti sekatorių, žirkles ar tiesiog nugnybti, nulaužti ūglį pirštais (mūvėkite pirštines, nes pušies sakai sunkiai nusiplauna, be to, kartais sukelia niežulį). Kiek naujojo ūglio nukirpti, priklauso nuo to, kokio efekto norite. Pavyzdžiui, jeigu nukirpsite puse, tai pušis to sezono metu paaugs tik 50 proc. įprasto prieaugio.
O jeigu nukirpsite prie pat šoninių šakų – medelis toje vietoje į viršų paaugs minimaliai, tačiau ims tankėti. Tokiu būdu galite formuoti pušį į Jums patinkantį siluetą.
Svarbiausia atsiminti, kad visi genėjimo ir formavimo darbai turi būti atlikti iki kol ūgliai ima medėti, t.y. maždaug iki liepos mėnesio. Nukirpus jau sumedėjusius ūglius, pušis nebesuformuos naujų pumpurų kirpimo vietoje ir per keletą metų medelis gali tiesiog žūti.
Formuodami pušį pirmiausia pašalinkite ūglius, kurie auga už pušies kontūro. Jeigu genėsite kasmet, Jūsų pušis ims stipriai tankėti, tad galiausiai teks imtis ir šoninių ūglių šalinimo, kad ji netaptų per tanki.
Taigi – jeigu turite pušį, kurios šakos retos – pašalinkite centrinius ūglius ties išsišakojimu, palikdami tik šoninius. Dažniausiai šoninių ūglių trumpinti nereikia, nebent norite labai sustabdyti pušies augimą. Tokiu atveju taip pat šiek tiek patrumpinkite.
Per daug tankią pušį galima retinti paliekant tik vieną ūglį pagrindinės šakos gale ir vieną ar du ūglius ant šoninių šakų.
Genėdami, formuodami pušį visada turite palikti tuos ūglius, kurie augdami užpildys šakų vainike esančias tuštumas t.y. atkreipkite dėmesį į ūglio augimo kryptį ir palikite augti tuos, kurie netrukdys gretimoms šakoms ir užpildys vainiką. Todėl pirmiausia apžiūrėkite pušį, pastebėdami retesnes vietas ir ieškokite ūglių, kurie augdami iš apačios ar iš viršaus jas užpildys.
Pušų genėjimas ir formavimas – daug laiko reikalaujantis užsiėmimas, tačiau rezultatas džiugina akis ne vienerius metus.